Popularność, łatwość w otrzymaniu zatrudnienia, szerokie horyzonty rozwoju zawodowego to główne wyznaczniki, które coraz częściej wpływają na wybór specjalizacji mechanika samochodowego. Warto jednak podkreślić, iż zawód ten podobnie jak inne zawody stricte techniczne ma kilka negatywnych stron, które warto przeanalizować.

Wykonując zawód mechanika samochodowego, warto mieć na uwadze przepisy BHP. Mechanicy samochodowi jak nikt inny, bardzo często narażeni są na liczne urazy oraz szkodliwe działanie chemikaliów. W tym wypadku szczególnie ważna jest ostrożność i rozwaga podczas wykonywania nawet najmniejszych napraw.

Trudne warunki pracy, natężenie obowiązków oraz konieczność wykonania napraw, na jak najwyższym poziomie sprawia, że praca mechanika samochodowego jest bardzo stresująca i nerwowa.

Na stresujący charakter pracy mechanika samochodowego wpływa również praca z klientem, bardzo często roszczeniowym i wymagającym. W tym wypadku bardzo ważne są umiejętności interpersonalne oraz perswazyjne mechaników, którzy w umiejętny sposób muszą porozumieć się z trudnym klientem.

Warto również dodać, iż osoby, które ubiegają się o pracę na stanowisku mechanika samochodowego, muszą liczyć się z systemem zmianowym, który jest praktykowany przez większość autoryzowanych stacji obsługi pojazdów. W tym przypadku do negatywnych stron zawodu mechanika samochodowego zaliczyć należy nienormowany czas pracy. Choć w wielu warsztatach samochodowych pracownicy zatrudniani są na podstawie umowy o pracę, wielu z nich przyznaje, że nadgodziny to dla nich chleb powszedni.

Utrzymanie stałych klientów jest dla właścicieli serwisów samochodowych celem nadrzędnym, dlatego też pracownicy często są zmuszeni do dodatkowego wykonania usługi lub ukończenia pracy przed planowanym terminem.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *