Podstawowym zadaniem zawodowym mechanika pojazdów samochodowych jest dbanie o odpowiedni stan techniczny pojazdów używanych w transporcie drogowym, czyli samochodów osobowych, autobusów, samochodów ciężarowych, motocykli i ciągników rolniczych, mechanik samochodowy Radom. Mechanik w swojej pracy przede wszystkim montuje i demontuje zespoły i układy mechaniczne oraz dokonuje ich odpowiedniej regulacji w pojazdach drogowych. Co więcej, naprawia lub wymienia wadliwie działające części lub zespoły urządzeń w pojazdach.

Mechanik swoją pracę może wykonywać w zakładach produkcji pojazdów drogowych, a także warsztatach naprawczych i dużych firmach transportowych. Potrzebny jest on wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z dużą liczbą różnych pojazdów wymagających przeglądu lub naprawy. W każdym z przedstawionych miejsc pracy obowiązki mechanika mogą być odmienne. Przykładowo, w procesie produkcji nowych pojazdów mechanik wykonuje czynności przewidziane w procesie technologicznym, a więc głównie prace monterskie (polegające na łączeniu nowych elementów w podzespoły pojazdu) oraz prace kontrolno-odbiorcze, sprawdzające czy montowane podzespoły i części nie posiadają wad i mogą zostać użyte w produkcji pojazdu.

Mechanicy w zakładach naprawczych zajmują się natomiast przyjęciem pojazdu, ustaleniem przyczyn jego wad i uszkodzeń oraz ich naprawą. Mechanik przeprowadza również konserwację podwozia w celu zabezpieczenia go przed korozją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *